2022-12-10
Završen je sastanak u Banjoj Luci između predstavnika Osmorke i SNSD-a o formiranju vlasti na nivou Bosne i Hercegovine.
Kako je lider SNSD-aa Milorad Dodik saopćio nakon sastanka, sa predstavnicima "osmorke" razgovarali su o formiranju Vijeća ministara i drugih tijela na nivou BiH.
"SNSD sa svojim koalicionim partnerima, 'osmorkom' i HDZ-om je definitivno struktura koja će zajedno formirati vlast na nivou BiH. Dogovorili smo se da iduće sedmice timovi koje smo naveli održe sastanke kako bi krenuli u rješavanje pitanja vezanih za privredu i institucionalno kretanje", kazao je Dodik.
Od ranije je poznato da je Dodik pred Osmorku stavio uslove koji su eliminatorni i bez čijih ispunjenja SNSD neće uopće učestvovati u pregovorima o vlasti.
"Ono što je nama ključno je da dobijemo garancije da će biti odblokirani procesi iz RS-a koji su nama bitni, a to je hidroelektrana Buk Bijela, Aerodrom u Trebinju i ova gasifikacija kroz RS. Od tih garancija koje ćemo dobiti, zavisi i naše krajne opredjeljenje. Ako ne bude dogovora oko toga, ako ne bude deblokade, mi nećemo ići u vlast, što bi išli da sjedimo tamo ko ikebane. Hoćete li da raščistimo odnose? Raščistit ćemo ih. Nemojte nijedan projekat blokirati u RS-u i mi nećemo blokirati projekte u FBiH", rekao je jučer Dodik na pres konferenciji.
Dodik je, kako je ranije najavljeno, najavio sastanak i sa predstavnicima HDZ-a BiH s kim je Osmorka već ranije usaglasila stavove o formiranju vlasti.
Ishrana tokom trudnoće ključna je za zdravlje majke i pravilan razvoj bebe...
Lauren Sánchez, supruga osnivača Amazona Jeffa Bezosa, ponovo je priv..
Tehnički problemi sa softverom za obradu biometrijskih podataka koji su se p..
Prema podacima na osnovu pretraživanja letova na popularnoj platformi Kayak,..
Tridesetpetogodišnji napadač Sulejman Krpić je napustio Željezniča..
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac..
Kim Kardashian, poznata ličnost na društvenim mrežama i televiziji, ..
VRATI SE NA VRH