Zbog iznimno niskih temperatura, vjetra i snažne sunčeve svjetlosti nužna je promjena kozmetičkog režima kad krenete na skijaške padine. Da bi zimske radosti bile samo radosti, slijedite nekoliko koraka za zaštitu i njegu kože.
Na prve pahulje snijega mnogi će izvući vunene čarape i umotati se utople deke spremajući se za hibernaciju, no drugima će taj isti snježni izljev označiti sezonu mazanja skija voskom i kretanje u planine. Ako pripadate ovom drugom timu onda vjerojatno znate koliko zimske aktivnosti, uz razonodu i užitak, poboljšavaju fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje.
U sinergiji s boravkom na svježem zraku i suncu, u netaknutoj prirodi, snježni sportovi poboljšavaju aerobne sposobnosti, mišićnu snagu nogu i izdržljivost cijelog tijela, navode istraživanje objavljeno u stručnom časopisu “Journal of Medicine & Science in Sports”. Ujedno, zimske su aktivnostizabavan način skidanja viška kilograma. Samo polusatno skijanje može sagorjeti par stotina kalorija.
Ipak, uza sve te blagodati, boravak na snijegu krije i zamke. Koliko god uživali u svježem zraku, sunčevo zračenje, u kombinaciji s hladnoćom i oštrim vjetrom, ako ne pazite, može opustošiti vaš ten. Vjerujemo da se ne želite vratiti kući s odmora crvenog lica, ispucanih usana te suhom kožom, zato smo sastavili nekoliko esencijalnih beauty savjeta za njegu kože na skijanju.
Planinska klima može biti izrazito suha, kisika je malo, a sunce je snažno, čak i za oblačna dana. Razina UV zračenja povećava se za 5-10 % svakih 300 metara nadmorske visine, što znači da na tri tisuće metara n/v vaša koža prima 50 % više ultraljubičastog zračenja nego dok ležite na plaži. Usto, snijeg djeluje kao optički reflektor koji povećava UV zračenje za oko 80 %, čineći ranjivijim svaki djelić nezaštićene kože.
Da biste spriječili opekline i foto-oštećenja kože, nanošenje kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom širokog spektra je neophodno. Nanesite je u obilnoj količini na sve dijelove tijela koji nisu pokriveni odjećom i redovito obnavljajte zaštitu tijekom dana.
Nakon sunca, vjetar je na skijanju vaš drugi neprijatelj jer u kombinaciji s niskim temperaturama i niskim stupnjem vlažnosti zraka s kože skida sloj prirodnih, zaštitnih ulja. To znači da se barijera kože može vrlo lako oštetiti, a kad se to dogodi, javljaju se suhoća, dehidracija, iritacija, crvenilo, neugodno zatezanje i ljuštenje pa i pucanje kože.
Zato je nužno sve dijelove tijela izložene vjetru i hladnoći zaštititi i nahraniti bogatom hidratantnom kremom. Vaša hidratantna krema i losion za tijelo vjerojatno vam neće biti dovoljni. Za snažniju njegu kože odaberite preparate na uljnoj bazi, one koji sadrže formule s visokom koncentracijom masnih tvari, poput glicerina, pantenola, vazelina, ureje, shea maslaca, arganovog ulja ili skvalena.
Koža usnica je tanja i osjetljivija od ostatka tijela. Dok se koža lica sastojci od čak 16 slojeva, usne imaju tek tri do pet slojeva, a nemaju žlijezde koje luče hidrirajući sebum. Zbog toga su znatno osjetljive na vanjske čimbenike, koji vrlo lako mogu poremetiti njihovo zdravlje i ljepotu.
Da biste spriječili dehidraciju i perutanje kože, tijekom dana redovito nanosite prirodni balzam obogaćen visokim zaštitnim faktorom, a tijekom noći usne počastite njegujućom maskom ili hranjivim balzamom koji će im povratiti vlagu dok vi spavate.
Od pojavljivanja Pravilnika o zabrani pušenja u FBiH, mnogi građani, ..
Izbor za Miss Federacije BiH se prvi put održava u Živinicama u Bosanskom k..
Pamela Anderson prošetala je crvenim tepihom tokom dodjele nagrada ča..
U sjedištu Javnog poduzeća Autoceste Federacije BiH u Mostaru 4. okto..
Iz Demokratske fronte oglasili su se saopćenjem u kojem kažu da će lider H..
Iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo su saopćili da je u prvih sedam mj..
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras na Bilinom Polju nastav..
Legendarni španski teniser Rafael Nadal zvanično je objavio kraj boga..
WhatsApp već neko vrijeme radi na podršci tema za chatove, a sada je ..
VRATI SE NA VRH