Moždani udar još je jedan katastrofalni životni događaj koji može rezultirati oštećenjem živčanog sustava. Osim što su drugi najčešći uzrok smrti diljem svijeta, moždani udari su treći najčešći uzrok nesposobnosti prilagođenih godina života (DALY), mjere koja se upotrebljava za procjenu tereta smrti i bolesti.
Znanstvenici tek trebaju pronaći način kako zamijeniti odumrle moždane stanice koje nastaju kao rezultat ugruška koji blokira dotok krvi i kisika do mozga, no počinju iskorištavati najnoviju tehnologiju – poput napretka na području virtualne stvarnosti (VR) – kako bi pomogli pacijentima da se oporave od nekih dugoročnih posljedica.
Ruke nakon moždanog udara mogu postati ukočene zbog narušenih veza između mozga i mišića ruke. Ta 'spastičnost' može otežati, gotovo onemogućiti osobi da ispravi prste ili uhvati neki predmet.
- Ta oštećenja ruku mogu ozbiljno utjecati na svakodnevni život - kaže dr. Joseph Galea, istraživač neuroznanosti motorike na Sveučilištu u Birminghamu u UK.
- Unatoč snažnom fokusu na poboljšanje velikih, pružajućih pokreta ruke nakon moždanog udara, ne radi se na poboljšanju funkcionalnosti šake - objašnjava.
U sklopu projekta ImpHandRehab dr. Galea želi poboljšati oporavak pokreta šake. Uz financiranje Europskog istraživačkog vijeća, u sklopu ovog projekta od pacijenata koji su doživjeli moždani udar traži se da izvode zadatke koji uključuju sve složenije pokrete šake - što predstavlja oblik rehabilitacije kojim će se u konačnici poboljšati spretnost i kvaliteta života. Korisnici izvode svoje zadatke noseći naglavni komplet za virtualnu stvarnost uparen s rukavicama za snimanje pokreta koje je moguće povoljno nabaviti u prodaji.
Što korisnike motivira da ustraju u svojim zadacima?
Neodoljiva virtualna stvarnost
- Igranje igara. Razvili smo dvije uistinu neodoljive igre virtualne stvarnosti u kojima se ljude nagrađuje kako postaju sve bolji i bolji u nekom zadatku poput bušenja balona ili upravljanja podmornicom. Primijetili smo da će se osoba više potruditi i bolje odraditi zadatak ako je u igri više bodova ili novčića - objašnjava dr. Galea.
Što je najbolje, on i njegovi kolege otkrili su da će, nakon što osoba neko dulje vrijeme igra igru, funkcija šake ostati poboljšana i dalje, čak i nakon uklanjanja naglavnog VR kompleta
- Zamišljamo kako pacijenti upotrebljavaju naše rješenje kod kuće - kaže dr. Galea.
- Moglo bi biti komplementarno tradicionalnim tehnikama rehabilitacije - dodaje.
Istraživanja u ovom članku financiraju se putem Europskog istraživačkog vijeća EU-a, a izvorno su objavljena u časopisu Horizon, časopisu EU-a za istraživanje i inovacije.
Izvor: 24 sata
Zdravlje crijeva je iznimno važno jer utječe na ostatak organizma. No, simp..
Izbor za Miss Federacije BiH se prvi put održava u Živinicama u Bosanskom k..
Ove nedjelje (10. novembra) ne propustite priliku da posjetite 9. izdanje ORE..
Danas je u Sarajevu predstavljena web aplikacija "Gledaj sebi posla"..
Na današanjoj sjednici Vlade FBiH smijenjena je uprava Željeznica FBi..
Turizam je nešto o čemu se u našoj zemlji govori samo u vidu b..
Žrijeb grupa kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Dr..
U nedjelju će u Gradskoj dvorani u Jablanici biti odigrana humanitarna utakm..
Navijači i čelnici Željezničara s nestrpljenjem već četiri dana čekaju..
WhatsApp radi na novoj funkciji koja je sada dostupna na njegovom Android bet..
WhatsApp već neko vrijeme radi na podršci tema za chatove, a sada je ..
VRATI SE NA VRH