U Njemačkoj nedostaje mnogo lijekova, od onih koje gotovo svatko ima u kućnoj apoteci do onih koji su prijeko potrebni kod oboljenja opasnih po život.
Njemačka se u posljednje vrijeme nosi s velikom nestašicom lijekova. Uska grla u isporuci ugrozila su svež, čak i pacijente oboljele od teških bolesti.
Još u rujnu u ljekarnama je nedostajalo 250 lijekova, a s vremena na vrijeme nestašica zahvati i lijekove za raširene bolesti poput visokog krvnog tlaka i dijabetesa. Nijemci neko vrijeme nisu mogli nabaviti ni lijek protiv bolova ibuprofen.
“U nestašici lijekova može biti opasno to što ponekad nemate alternativu za lijek koji nedostaje. U travnju i svibnju imali smo apsolutnu nestašicu tamoksifena protiv raka dojke. Za pogođene žene to je užasna vijest. Pacijenti nikad ne znaju kada će tempirana bomba eksplodirati, pa je njihovo zdravlje ugroženo”, rekao je zamjenik predsjednika njemačkog udruženja farmaceuta Hans-Peter Hubmann.
Razlog problema je, navodi Fenix-magazin, smanjenje raznolikosti u Europi. Primjerice, sirupi za groznicu više se gotovo i ne proizvode u Europi. Samo jedan proizvođač ne može svojom proizvodnjom zadovoljiti potrebe.
Aktivni sastojci proizvode se na Dalekom istoku, uglavnom u Kini i Indiji. Tvornice su zatvorene zbog korone, onemogućen je transport, a rezultat svega je nestašica u Njemačkoj. Hubmann navodi da je rješenje ponovna proizvodnja aktivnih tvari u Europi.
Trenutačno je u Njemačkoj problem nabaviti:
Neki lijekovi nemaju alternative, za ostale je preporučeno potražiti savjet o alternativnom sredstvu kod liječnika i ljekarnika.
N1
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Annals of Internal Medicine otkrilo..
Victoria i David Beckham prisustvovali su svečanoj večeri muzeja Louvrea u ..
BPK Goražde je u prošloj godini od nekadašnjeg lidera u Federa..
Hitna sjednica Doma naroda Bosne i Hercegovine prekinuta je nakon što ..
Najbolji bosanskohercegovački teniser Damir Džumhur se plasirao u osminu fi..
Izborna Skupština Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine održat će se..
Aplikacija Google Messages je dobila AI funkciju čiji je zadatak da š..
VRATI SE NA VRH